Przed świętami, o magii…słów

W tym wyjątkowym czasie przedświątecznym proponuję lekturę książki Joanny Wryczy-Bekier „Magia Słów”. Jest adresowana do osób, które dużo piszą na co dzień i ważny jest dla nich warsztat. Autorka obrazowo i z poczuciem humoru analizuje i omawia przeróżne nawyki językowe, przytaczając liczne przykłady. Uświadamia nam, które z nagminnie stosowanych „zabiegów” są niczym wampiry energetyczne, wysysając esencję ze zdań, a które dodają im przysłowiowego kopa i przykuwają uwagę czytelnika.

„Magia słów” otwiera oczy

Przyznaję uczciwie, że z niektórych złych nawyków w ogóle nie zdawałam sobie sprawy, a książka „Magia słów” otworzyła mi oczy. Przykład pierwszy z brzegu: skoro to czasownik dynamiczny ma największą siłę przebicia w tekście, dlaczego tak często używamy nominalizacji (rzeczowników odczasownikowych), czasowników modalnych, czy o zgrozo strony biernej, która dla mózgu notabene jest ogromnym wyzwaniem

 A przecież przed każdym z nas jest istny ocean możliwośc,i by stymulować wyobraźnię czytelnika i własną…. podpowiada Joanna Wrycza Bekier, autorka bloga. Najlepszy sposób na szkodliwe nawyki to zastąpić je nowymi, prawidłowymi.

Jak się uczyć, to od najlepszych

Najwięcej notatek zrobiłam sobie z części książki o różnych wyświechtanych zwrotach i słowach, które zaśmiecają  i osłabiają przekaz. W tej słownej graciarni pietrzą się m.in. słowa koturny, skamieliny, urzędasy usypiacze i sobki. To tylko niektóre z nich. Jako przykłady z literatury autorka cytuje fragmenty prozy Iana Fleminga czy Ernesta Hemingwaya, w których trudno doszukać się choćby jednego zbędnego wyrazu. Zdania Fleminga są najeżone wyrazistymi czasownikami dynamicznymi, a Hemingway operuje konkretem i niedopowiedzeniami. Majstersztyk…

Z lektury „Magii Słów” wyniosłam wór cennych wskazówek, przydatnych na co dzień, nawet w pisaniu treści służbowego maila. Polecam lekturę wszystkim, którzy przykładają wagę do tego, co i jak piszą.

Na koniec jeden z wielu pouczających cytatów z tej książki. Koneserom polecam bloga autorki www.poradnikpisania.pl

„Tryb przypuszczający prowadzi donikąd – w życiu i w pisaniu” Joanna Wrycza-Bekier

Magia słów wydanie 2, wydawnictwo One Press

Owocnej lektury!

Sprawdź też pozostałe wpisy

Share This
×

MN PROJECT

W czym mogę Ci pomóc?

×